Ohlédnutí za EXPO CIRK Ostrava
EXPO CIRK se konal ve dnech 20. a 21. června 2024 v Ostravě v multifunkční aule GONG v Dolních Vítkovicích. Cílem akce, která probíhala v češtině i angličtině, bylo upozornit na téma cirkulární ekonomiky a nabídnout nejen platformu pro diskusi o tomto zásadním tématu, ale i výstavní prostory pro firmy. I samo místo konání, bývalý průmyslový areál, princip cirkularity skvěle ilustrovalo.
Akce, kterou organizovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR společně s Moravskoslezským krajem a Francouzsko-českou obchodní komorou pod záštitou Velvyslanectví Francie v Praze a Evropské investiční banky a ve spolupráci s metropolí Grand Nancy a agenturou Lorr‘Up, se zúčastnily české a evropské firmy, zástupci institucí a experti z různých oborů. Jak konference, kde byl počet míst zcela vyprodán, tak firemní expozice, kam byl vstup volný, nabídly možnost široce diskutovat o nápadech i osvědčených postupech v oblasti oběhového hospodářství.
Konferenci zahájily mj. projevy francouzského velvyslance J. E. Stéphana Crouzata a vrchního ředitele sekce fondů EU při MPO Mariana Piechy. Oba řečníci zdůraznili význam oběhového hospodářství a výzvy v oblasti udržitelnosti.
To nejdůležitější z konference:
Projekty zaměřené na technologickou transformaci a inovace:
-
Projet CirkArena: 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka představil ambiciózní projekt výzkumně-vývojového centra pro cirkulární ekonomiku CirkArena, který se bude zaměřovat na výzkum průmyslových odpadů specifických pro Moravskoslezský kraj a jejich přeměnu ve využitelné zdroje.
-
Technologie zaměřené na recyklaci a opětovné použití: Jan Karsten ze společnosti Equans a Vojtěch Janoušek ze společnosti Via Salis se podělili o inovativní řešení v oblasti recyklace a opětovného využití materiálů s cílem snižování uhlíkové stopy.
Příspěvky firem a příklady z praxe:
-
Veolia CZ: Jakub Tobola představil klíčové projekty, jako byla transformace Elektrárny Kolín na elektrárnu využívající biomasu nebo princip „waste to energy“ využitý v Teplárně Přerov.
- Schneider Electric CZ: Pavel Bezucký zdůraznil význam udržitelných postupů v celém hodnotovém řetězci společnosti a ukázal, jak může efektivní řízení zdrojů vést k významným úsporám a zvýšení konkurenceschopnosti.
Zahraniční pohled:
-
Transformace Lotrinska: Charly Lalo z agentury pro hospodářský rozvoj Lorr'Up mluvil o dekarbonizaci tohoto kraje a využití průmyslového odpadu a nabídl inspirativní paralelu s iniciativami v Moravskoslezském kraji, který se stejně jako Lotrinsko plánuje přeorientovat na vodík. O obnovitelných zdrojích energie a rostoucí roli vodíku jako nosiče energie hovořil také Jan Světlík ze společnosti Vítkovice Cylinders.
Společenská a networkingová část: akci doprovázela řada příležitostí pro neformální setkání, včetně večerního francouzského koktejlu, kde mohli účastníci navázat nové pracovní kontakty a probrat postupy, které se jim v oblasti udržitelnosti a inovací osvědčily.
To nejdůležitější z firemních expozic: bezplatná výstava v prostorách bývalého plynojemu poskytla firmám příležitost představit své projekty a inovace v oblasti oběhového hospodářství se zaměřením na opětovné použití materiálů, snižování množství odpadu a energetickou účinnost. Rozhovory s některými vystavovateli najdete níže.
EXPO CIRK v Ostravě ukázal, že oběhové hospodářství je nejen ekologickou nutností, ale také ekonomickou příležitostí. Akce zdůraznila význam inovací, spolupráce a konkrétních opatření pro udržitelnou budoucnost. Diskuse a prezentace přiblížily aktuální výzvy a možná řešení, a to v lokálním i mezinárodním měřítku. Akce poskytla prostor pro plodný dialog a ukázala, že cirkulární ekonomika může environmentální výzvy proměnit v příležitosti pro růst a rozvoj.
Rozhovory s našimi vystavovateli:
Setkání s Michalem Vlasákem z EDF
Můžete nám představit vaši společnost a vysvětlit, jak se zapojuje do cirkulární ekonomiky?
Francouzská státní společnost EDF se zabývá výrobou a distribucí elektřiny. V současné době má v provozu 65 jaderných bloků, což z ní dělá největšího provozovatele jaderných elektráren na světě. Zároveň je evropským lídrem v bezemisní energetice – 97 % vyrobené elektřiny je bez emisí. V Česku se účastní tendru na výstavbu nových jaderných zdrojů s reaktorem EPR1200. Zároveň pokračuje v jednáních s českými partnery o možné výstavbě malého modulárního reaktoru NUWARD SMR.
Jaké produkty nebo služby zde vystavené demonstrují váš závazek k udržitelnosti a cirkulární ekonomice?
EDF se zavázala, že nové jaderné elektrárny bude dodávat způsobem, který je sociálně odpovědný a prospěšný ekonomice dané země. To znamená zejména využití lokálních průmyslových kapacit a místních lidských zdrojů během výstavby, což umožňuje vytvořit v ekonomice multiplikační efekty. Tedy většina investovaných peněz se té zemi vrátí.
Zároveň je to o úzké spolupráci s regionem kolem jaderné elektrárny, a to jak při výstavbě, tak během provozu. To už je prakticky součástí DNA společnosti EDF, jelikož ve Francii provozuje 57 reaktorů už několik desítek let. Aktivně se zde tedy podílí na kvalitní občanské vybavenosti, investuje do podpory vzdělávání, vytváří vysoce kvalifikovaná pracovní místa – a to na velmi dlouhou dobu.
V rámci nové výstavby EDF podporuje nastavení investice tak, aby vytvořila trvalé hodnoty v okolí elektrárny. Konkrétním příkladem může být budování navazující infrastruktury, jako jsou třeba nabíječky pro elektroauta nebo vysokorychlostní internet. To jsou věci, které mají značný vliv na životní úroveň v daném regionu, jen je třeba na tyto projekty myslet dostatečně dopředu a naplánovat je v souladu se stavebními pracemi na nových jaderných blocích. Další příklady můžete najít ve studii Nová energie pro národní ekonomiku a místní rozvoj, kterou pro nás zpracovalo Centrum ekonomických a tržních analýz.
Můžete uvést konkrétní příklady, jak vaše iniciativy v oblasti cirkulární ekonomiky přinesly prospěch vaší společnosti a místní komunitě?
Z hlediska cirkulární ekonomiky je pro EDF jedním z velkých témat uzavření palivového cyklu a nakládání s jaderným odpadem. Vyhořelé jaderné palivo z elektráren se zpravidla stává jaderným odpadem, který je třeba bezpečně uložit, protože je stále radioaktivní. Francie nicméně vyvinula technologii pro jeho přepracování, čímž se objem odpadu může výrazně snížit, a zároveň je možné palivo znovu využít. Nové reaktory typu EPR společnosti EDF mohou v jednom palivovém cyklu pojmout až 30 procent takového přepracovaného paliva. Týká se to i reaktoru EPR1200, jenž EDF nabízí pro dostavbu Dukovan.
S jakými výzvami jste se setkali při zavádění praktik cirkulární ekonomiky a jak jste je překonali?
Jaderná energetika je nesmírně komplexní oblast, která vyžaduje zapojení státu, průmyslových firem, vzdělávacích organizací, vědeckých institucí a řady dalších subjektů. Většina projektů představuje běh na opravdu dlouhou trať. Francie se dlouhodobě věnuje tématu recyklace jaderného paliva a letos v březnu se mohla pochlubit zásadním milníkem: vůbec poprvé se podařilo spustit reaktor s výhradně recyklovaným palivem (jednalo se o druhý blok elektrárny Cruas-Meysse).
Setkání s Janem Karstenem z Equans
Můžete nám představit vaši společnost a vysvětlit, jak se zapojuje do cirkulární ekonomiky?
Equans CZ je jak integrátor v oblasti elektro instalací, facility managementu a technické údržby.
To znamená, že projektujeme, budujeme a udržujeme elektrické systémy. Zejména pomáháme našim klientům elektrifikovat své provozy (odklon od fosilních paliv), implementovat sledovaní energetických spotřeb (nasazením čidel měřících potřebné veličiny), umíme analyzovat a případně navrhnout řešení ke snížení spotřeb (výměnou zařízení za efektivnější, například LED osvětlení, účinnější transformátory, efektivnější frekvenční měniče, SW i HW optimalizace řídících systémů), projektujeme a instalujeme fotovoltaické elektrárny. A také stavíme infrastrukturu pro e-mobilitu. Zároveň naši technici z facility managementu se věnují profesionální údržbě budov a průmyslových objektů, čímž napomáhají prodloužení jejich udržitelnosti. Jinými slovy jsme inženýrská společnost, jež se zaměřuje na činnosti, které jsou silně ovlivněny energetickou transformací a které ji přímo podporují.
Co se tyká našich vlastních provozů, tak i my se snažíme šetřit, efektivně projektovat a být „průkopníky“ v oblasti elektromobility. Současně jsme spustili interní market place, sloužící k využití nespotřebovaného materiálu u dříve realizovaných zakázek.
Jaké produkty nebo služby zde vystavené demonstrují váš závazek k udržitelnosti a cirkulární ekonomice?
Cílem Equans je poskytnout naši inženýrskou odbornost klientům tak, aby byli schopni šetřit v oblasti spotřeb a měli k dispozici efektivní údržbu a servis (což z dlouhodobého hlediska snižuje náklady a prodlužuje životní cyklus zařízení a to mimo jiné, konec konců, také snižuje uhlíkovou stopu).
Můžete uvést konkrétní příklady, jak vaše iniciativy v oblasti cirkulární ekonomiky přinesly prospěch vaší společnosti a místní komunitě?
Výstavba FVE pro společnost Zero Factory (ZF).
Výstavba našich Fotovoltaických elektráren v Drásově u Příbrami a Jičíně (vyrábějí více zelené energie než Equans v ČR spotřebuje).
Instalace cca 150 nabíjecích bodů pro elektromobily po celé České republice.
Zároveň se snažíme být dobrým zaměstnavatelem, který se chová fair a zodpovědně k zaměstnancům v našich lokalitách. Organizujeme pro ně volnočasové akce jako grilování, sportovní den, jízdu speciálním vlakem do města pohádek pro děti i dospělé, nebo třeba sázení stromů,….
S jakými výzvami jste se setkali při zavádění praktik cirkulární ekonomiky a jak jste je překonali?
I když se podařilo realizovat spoustu zajímavých projektů, jsou další výzvy stále před námi. Například dosud není vybudována dostatečná nabíjecí infrastruktura, která by pomohla snížit obecnou skepsi k e-mobilitě ze strany řidičů.
Elektroodpady se sice dají docela dobře recyklovat, ale stále narážíme na velká úskalí při opětovném použití. Zde je třeba tyto myšlenky prosazovat již u investorů. Narážíme totiž na problémy s garancemi, bezpečností, atd…
Konec konců, jsme oborem zejména konzervativních mužů a trocha větší personální diverzity by nám jistě také pomohla k tomu, kreativněji nahlížet na dnešní nové výzvy.
Setkání s Martinou Kučerovou z Forvis Mazars
Můžete nám představit vaši společnost a vysvětlit, jak se zapojuje do cirkulární ekonomiky?
Chtěla bych vám představit Forvis Mazars, poradenskou společnost, která vytvořila partnerskou síť v rámci mezinárodní spolupráce tak, aby mohla obsluhovat klienty po celém světě. V současné době působíme ve více než 100 zemích. Máme zhruba 40 tisíc zaměstnanců a ti se specializují na oblasti auditu, daní, účetnictví a v neposlední řadě ESG. A to je právě téma, kvůli kterému jsme se sešli v Ostravě na cirkulární ekonomice. Pomáháme společnostem s celým procesem Enviromental, Social, Governance jehož je cirkulární ekonomika nedílnou součástí, od zmapování situace, nastavení strategie, až po samotný sběr dat pro ESG reporting, který bude do budoucna povinný pro většinu firem.
Jaké produkty nebo služby zde vystavené demonstrují váš závazek k udržitelnosti a cirkulární ekonomice?
V dnešní době potkáváme společnosti, které ještě ani třeba nevědí nebo mají malé povědomí o povinnostech, které je čekají. Takže v podstatě začínáme s edukační fází, co bude třeba a jaká je současná legislativa. Poté samozřejmě provádíme procesy, jako je analýza 360, kdy zjišťujeme, jak na tom společnosti jsou, co už ve firmě a ve kterých odděleních probíhá. Pomáháme v metodické rovině s tzv. EU taxonomií či dvojí materialistou, v praktických částech pomůžeme s výpočtem uhlíkové stopy nebo s přípravou směrnic a postupů v oblastech Social a Governance. Radíme, jakým způsobem celé téma uchopit a jakým způsobem ho popsat. Ještě bych ráda zmínila, že zde představujeme Equal Salary Certification, což je naše nová služba, kdy jsme schopni dovést společnost k získávání certifikace dokládající rovné odměňování žen a mužů. Provádíme audity a nastavujeme procesy vedoucí k získání certifikátu od švýcarské autority Fondation EQUAL-SALARY, která je v oblasti rovného odměňování uznávanou autoritou.
Můžete uvést konkrétní příklady, jak vaše iniciativy v oblasti cirkulární ekonomiky přinesly prospěch vaší společnosti a místní komunitě?
My se snažíme jít především příkladem. Takže když jsme nedávno zvažovali stěhování do nových prostor, kladli jsme velký důraz na to, aby budova splňovala všechny požadavky současné doby. Nakonec jsme si vybrali pro naše nové sídlo nejvíce udržitelnou budovou v České republice, Port 7. Pracujeme i se zaměstnanci, abychom se mohli zapojovat do různých aktivit, které směřují k cirkulární ekonomice. Z našich projektů bych zmínila například sběr nepotřebných oděvů, jejich následný charitativní prodej a ekologickou recyklaci neprodejných zbytků. I naše společnost chce přispět svým dílem.
S jakými výzvami jste se setkali při zavádění praktik cirkulární ekonomiky a jak jste je překonali?
Zdá se mi, že výzev je stále hodně. Pokud bych měla nějaké jmenovat, tak přeci jenom ještě větší komunikace v rámci celé společnosti, ať už od vlády, či různých organizací by prospěla. I když tady vidíme, že podpora např. od kraje je. A přijde mi skvělé, že zde vidíme projekty, které našly příležitost v tom, co dělají a zapojili se do cirkulární ekonomiky. Vzali to jako výzvu a pomocí inovací transformovali svoje aktivity do udržitelné budoucnosti a našli tak i konkurenční výhodu. Myslím si, že tohle je výzva pro většinu společností a cesty stále ještě hledáme.
Setkání s Jakubem Tobolou z Veolie
Můžete nám představit vaši společnost a vysvětlit, jak se zapojuje do cirkulární ekonomiky?
Skupina Veolia působí na českém trhu od roku 1992, což znamená de facto více než 30 let. Začali jsme v rámci vodárenství, poté jsme se rozšířili o energetiku a postupně v relativně nedávné době se přidalo i odpadové hospodářství. To jsou tři základní linie Veolie. Všechny tyto profese, které děláme v rámci České republiky, jsou ve své podstatě založeny na cirkulární ekonomice. Jsme rádi za všechny tři pilíře, protože vodárenství, energetika i odpady spolu, byť na to na první pohled nevypadá, souvisí velmi úzce. Jednotlivé produkty a výstupy z těchto divizí se dají používat právě v rámci cirkulární ekonomiky v těch ostatních.
Uvedu příklady. Například v rámci odpadového hospodářství sbíráme komunální odpad, třídíme ho. Část se dává na skládku, část se recykluje a zbývá tam nějaká část, která se už nedá ani recyklovat, ani nijak dále využít. Dá se z ní však vyrobit palivo, které se pak energeticky využije a vyrobí se z něj elektřina a teplo. Stejně tak se dá zužitkovat energie, která je obsažená v odpadní vodě v čistírnách odpadních vod, protože má víceméně konstantní teplotu. Za pomocí tepelných čerpadel se z odpadních vod vyrábí teplo, dále také bioplyn a z něj pak elektřina, takže to všechno do sebe pěkně zapadá.
Jaké produkty nebo služby zde vystavené demonstrují váš závazek k udržitelnosti a cirkulární ekonomice?
Přicházíme tady s prezentací naší nejnovější energetické transformace, což je Teplárna v Přerově, kdy jsme původně uhelnou teplárnu přebudovali na teplárnu, která dnes využívá tuhá alternativní paliva. Jedná se právě o ten dále již nevyužitelný, nerecyklovatelný komunální odpad, z kterého vyrábíme teplo pro město Přerov. Je to technologie, kterou jsme zprovoznili v letošním roce a jde o první zařízení tohoto typu v České republice. Tuhé alternativní palivo z dále již nerecyklovatelných frakcí komunálního odpadu nám vyrábí například právě naše sesterská společnost Recovera Využití zdrojů.
Můžete uvést konkrétní příklady, jak vaše iniciativy v oblasti cirkulární ekonomiky přinesly prospěch vaší společnosti a místní komunitě?
Určitě. Když zůstanu u již zmiňovaného příkladu, tak to znamená, že místo toho, abychom nerecyklovatelný komunální odpad z Olomoucka, Přerovska, popřípadě i tady v Ostravě, kde spolupracujeme s OZO Ostrava, bez užitku vozili na skládku, tak velkou část tohoto odpadu energeticky využijeme. Tímto snižujeme dopad na životní prostředí, snižujeme množství odpadů, které se ukládá na skládkách a využíváme energii v odpadu obsaženou.
Jiným příkladem je třeba snižování spotřeby energií a snižování spotřeby vody pro celou řadu našich průmyslových klientů. U těchto klientů také zvyšujeme úroveň recyklace odpadních vod. Snažíme se odpadní vodu recyklovat v rámci procesu tak, aby se po vyčištění vracela zpět do koloběhu a mohla být znovu využívána. Takže nejen energetické úspory a snižování spotřeby vody, ale také nové využití vody, která už jednou byla použita.
S jakými výzvami jste se setkali při zavádění praktik cirkulární ekonomiky a jak jste je překonali?
Těch výzev je celá řada. Cirkulární ekonomika má v názvu slovo ekonomika, to znamená, že se předpokládá, že bude mít nějaký ekonomický smysl, musí mít nějaké racio. Jednou z klíčovou výzev je tak zajistit, aby nové cirkulární procesy a technologie dávaly ekonomický smysl a byly nákladově efektivní. Jinak by pro nás nebyly dlouhodobě udržitelné. Je tedy třeba hledat cesty k maximalizaci ekonomické efektivity těchto řešení, aby byly konkurenceschopné vůči konvenčním přístupům, a zároveň využívat i dostupné dotační tituly a podpory od státu i Evropské unie. Ty nám pomáhají překlenout počáteční vyšší náklady na zavedení nových cirkulárních technologií. Zásadní je také trpělivá dlouhodobá strategie s vědomím budoucích ekonomických i environmentálních přínosů cirkulární ekonomiky.
Setkání s Filipem Ryšavým z Atalian
Vaše společnost je součástí nadnárodní skupiny ATALIAN, která sází v podnikání na principy udržitelného rozvoje. Daří se Vám tento přístup uplatňovat i v Česku?
Ano, v České republice se nám daří úspěšně implementovat principy udržitelného rozvoje do našich služeb. Používáme ekologicky šetrné čisticí prostředky a integrujeme moderní technologie a umělou inteligenci do správy a provozu budov. Například správným osvětlením můžeme uspořit značné náklady a zvýšit pracovní komfort. Nasazení robotů do úklidu ušetří čas a náklady, a navíc přispívá k ekologii díky nižší spotřebě chemikálií. Dále používáme perlátory na kohoutky, které výrazně šetří vodu až o 90%, a pracujeme s šedou vodou. Naše inteligentní senzory pomáhají snižovat energetickou náročnost budov. Využíváme také čistící drony na fasády a okna, což je rychlé a bezpečné řešení. Spojení technologií a lidského přístupu nám umožňuje chránit životní prostředí a zároveň snižovat náklady našim klientům. ESG pro nás není jen zkratka, ale závazek ke kvalitní péči o životní prostředí.
Mezi základní služby, které nabízíte, patří inovativní facility management. Jak může s Vaší pomocí přetransformovat ESG profil firmy a nastavit nový standard podnikání?
Facility management výrazně ovlivňuje ESG profil budovy. Naše služby pomáhají firmám přizpůsobit se moderním požadavkům na udržitelnost a nastavit nové standardy v podnikání. Pokud klient od nás využívá více služeb, dochází k synergickému efektu, což má pozitivní dopad na jeho ESG report. Naše služby jsou nastaveny tak, aby byly v souladu s ESG principy – například používáme ekologické čisticí prostředky, optimalizujeme energetickou náročnost budov a zavádíme úsporná opatření. Sami se denně chováme ekologicky a ekonomicky, například optimalizujeme jízdy aut a hledáme další způsoby, jak se více adaptovat na udržitelné standardy. Naše služby jsou navrženy tak, aby přirozeně a efektivně podporovaly udržitelnost.
Jste součástí výstavy Expo Cirk Ostrava. Co Vás přesvědčilo prezentovat své inovace a úspěchy nejen odborné veřejnosti?
Expo Cirk Ostrava je jedinečnou příležitostí prezentovat naše inovace a úspěchy širší veřejnosti, nejen odborníkům. Chceme ukázat, jak naše technologie a služby přispívají k udržitelnému rozvoji a mohou inspirovat další odvětví. Prezentujeme zde naše pokročilé čistící roboty, které zvyšují efektivitu úklidu a zároveň snižují ekologickou stopu díky nižší spotřebě vody a chemikálií. Ukazujeme také drony pro termovizní inspekce, které pomáhají odhalit tepelné úniky. Věříme, že naše prezentace může inspirovat další firmy a organizace k přijetí udržitelných praktik a inovací, což přispěje k celkovému zlepšení životního prostředí. Navíc se těšíme na setkání se zajímavými lidmi a jejich názory na ESG, udržitelnost a technologie.