Seznamte se s vítězným projektem Via Salis v kategorii Cena za inovaci FČOK 2024
Během slavnostního večera Beaujolais Nouveau & Svatomartinské byly uděleny Ceny Francouzsko-české obchodní komory 2024, které oceňují firmy za společenský či environmentální přínos i za úspěchy, které podporují rozvoj francouzsko-českých ekonomických vztahů. Společnost Via Salis obdržela Cenu za inovaci s inovativním projektem Wild Meadows, který přispívá k udržitelné údržbě zelených ploch podél silnic, podpoře opylovačů a snížení negativních vlivů pravidelného sečení, přičemž spolupracuje s místními odborníky a komunitami.
Projekt Wild Meadows
Projekt nabízí způsob, jak zakládat divoké louky podél dálnic, rozvíjet udržitelné způsoby údržby zelených ploch, snižovat negativní dopady pravidelného sečení a čelit úbytku populací opylovačů.
Díky spolupráci s místními odborníky a jejich zapojení do rozhodovacího procesu během výstavby nebo rekultivace byla vybrána a zaseta pestrá směs místních rostlinných druhů, čímž vznikly nezbytné biotopy pro bezobratlé a opylovače. Místní odborníci navíc spolupracují s provozovatelem na místě a pomáhají vypracovat udržitelnější plán správy území.
Jaké je řešení?
- Výběr a výsadba směsi místních semen a rostlin
- Úprava frekvence a metodiky sečení
- Zavedení a správa včelích úlů v blízkosti projektů
- Monitoring území po dobu 3 let a přizpůsobení strategie na základě výsledků
- Spolupráce s místními odborníky a státními agenturami
- Zapojení místních komunit
- Aktivity zaměřené na environmentální vzdělávání a zvyšování povědomí
S kým jste spolupracovali na realizaci tohoto řešení?
Pilotní projekt byl realizován ve spolupráci mezi koncesionářem (Via Pribina), provozovatelem (Via Pribina Operations), místními zainteresovanými stranami, včelaři a Univerzitou Komenského v Bratislavě. Partnerství byla zaměřena na praktickou realizaci, výzkum a zapojení komunity.
Významné rozšíření konceptu bylo vyvinuto pro 40 ha zelených ploch u projektu D4 v České republice. Koncesionář projektu D4 (Via Salis) spolupracoval s místními odborníky z Mendelovy univerzity a státní Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK). Výstavbu realizovala společnost DIVia stavební, která díky spolupráci s místními odborníky mohla zavést vhodnou směs osiva a plán výsevu.
Spolupráce s místní komunitou se přetavila do konkrétních aktivit. Skautské oddíly ze středních a jižních Čech sbíraly semena místních bylin, která poté samy zasely ve vymezených oblastech, jež jsou součástí zelených ploch kolem dálnice.
Jaký je tržní potenciál tohoto řešení?
Tento integrovaný přístup může snížit potřebu sečení, oprav, zabránit pohybu půdy a tím předcházet možnému poškození infrastruktury a uzavírkám silnic. Řešení také zvyšuje ekologickou hodnotu zelených ploch a přispívá k místnímu zemědělství díky lepšímu opylování. Nabízí model udržitelného hospodaření s půdou, který lze replikovat v různých kontextech. Tento typ projektu lze snadno replikovat i v rámci běžné dálniční sítě a trendy ukazují, že zájem o něj roste.
Jaký je dopad v tunách CO2, kterým se zabránilo?
Pro oblast o rozloze 1,6 ha se zabránilo emisím přibližně 36,8 kg CO2 ročně. Oblast divokých luk v České republice o rozloze 40 ha by mohla ušetřit až 920 kg CO2 ročně. Emisní faktor pro spalování benzínu byl 2,3 kg CO2 na litr benzínu.
Jaký je environmentální dopad na zdroje (primární a sekundární suroviny)?
- Řešení může snížit používání pesticidů, emise CO2 ze sečení a podporuje vyšší sekvestraci uhlíku.
- Iniciativa v oblasti včelařství dále podporuje ekologické služby a přináší užitek místním zemědělcům.
- U oblasti o rozloze 1,6 ha činily úspory při sečení přibližně 16 litrů benzínu ročně díky dvěma sečením, která nebyla nutná.
Jaký je environmentální dopad na přírodní prostředí?
Rekultivace extenzivně obhospodařovaných oblastí, prevence vzniku monokultur a podpora rozmanitých ekosystémů.
Jaké jsou další kroky k rozšíření vašeho řešení?
Řešení bylo testováno na projektu R1 na Slovensku po dobu více než 2 let a s podporou místní neziskové organizace bude rozšířeno na další oblasti. Rozšířená verze řešení je v současnosti aplikována na projektu D4 v České republice. V rámci provozu těchto oblastí bude prováděn vědecký monitoring zelených ploch.