Český paradox: nejvíce biofarem a nejméně konzumovaných biopotravin

Podle nedávno zveřejněných údajů Eurostatu je ČR na druhém místě v Evropské unii v podílu ekologicky hospodařících farem.

Od začátku století vzrostl jejich počet sedmkrát na současných 2984. Vyšší podíl ekologicky hospodařících subjektů je pouze v Rakousku.

Zatímco v Česku ekologické zemědělství zaujímá téměř 19 %, ve Francii je to jen průměrných 5,5 %, což ale představuje téměř 29 tisíc bio farem. Podíl biopotravin na celkové spotřebě Čechů činí pouze 0,81 %, protože většina ekologicky obhospodařované půdy jsou louky využívané k výrobě sena, teprve za nimi následují ovocné sady a kořeninové rostliny. Bioprodukty tak častěji putují do žaludků dobytka, než lidí.

Biopotraviny v Česku kupuje podle průzkumu CVVM často desetina lidí, zřídka po nich v obchodech sáhne 43 % nakupujících. Naprostá většina, sedm z deseti Čechů, se o biopotraviny nezajímá. Proti tomu ve Francii zažívá sféra bio produktů raketový nárůst – za poslední rok o 20 %, za posledních 10 let o 278 %. Ovšem ani ve Francii se nejedná o levné produkty. Podle rok trvajícího srovnávání cen ovoce a zeleniny nabízeného v supermarketech vás produkty s označením bio vyjdou prakticky dvakrát dráž a 77 % Francouzů je přesvědčeno, že bio je příliš drahé. Na vině jsou podle asociace Que choisir řetězce, které si diktují příliš velkou marži.

BIO investice

Motivací pro nákup produktů s označením bio bývá odpor k pesticidům a geneticky modifikovaným plodinám nebo třeba soucit se zvířaty a přesvědčení, že v bio chovech se jim daří lépe. Cílovou skupinou jsou většinou mladší, městští a bohatší konzumenti a bio odvětví láká investory.

Francouzská firma Senfas, specialista na rostlinné paštiky a biopudinky z regionu Gard, oznámila plánované investice ve výši 5 až 6 milionů euro. První milion již putoval na nákup nových strojů a výstavbu nové budovy.

Ještě o krok dál v ekologické udržitelnosti jde firma Memphis Meats ze Silicon Valley, která produkuje hovězí, kuřecí a kachní maso přímo ze zvířecích buněk. Startup získal od investorů, mezi něž patří i Bill Gates a Richard Branson, více než 22 milionů dolarů.

V Česku byl boom biopotravin před několika lety, přetrvaly však farmářské trhy, dovoz zeleninových bedýnek a v Praze se v září otevře už druhý obchod „bezobalový“ obchod, kam si zákazníci nosí vlastní dózy na potraviny. Nezisková organizace Bezobalu získala 1,2 milionu korun na druhou prodejnu prostřednictvím Hit

Sdílet tuto stránku Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin