Ohlédnutí za PECO

Dne 25. dubna 2023 se uskutečnila online akce Tour des PECO, které se zúčastnilo téměř 60 účastníků a jejímž cílem bylo poskytnout aktuální ekonomické informace o zemích střední a východní Evropy. Jednotliví zástupci maďarské, polské, rumunské, srbské, slovenské a české komory představili konkrétní ekonomické novinky ze svých zemí a odpovídali otázky účastníků. Níže najdete krátkou rekapitulaci! 

 

Slovensko 

Navzdory obtížné ekonomické situaci zaznamenává Slovensko hospodářský růst. Tempo růstu HDP s výjimkou prvního čtvrtletí roku 2023 činí +0,4 %. Více se investuje do vývozu a ceny energií v posledních týdnech klesly. Slovensko zaznamenává pokles míry nezaměstnanosti, která je nejnižší od dubna 2012, a vyšší počet zájemců o zaměstnání. Daří se zejména některým odvětvím, jako je průmysl (zejména kovovýroba), spotřební zboží, farmaceutický průmysl a elektronika nebo strojírenství či doprava. To vytváří nové investiční příležitosti, což je viditelné například v automobilovém průmyslu, kde hned po společnosti Volvo následuje Volkswagen s investicí více než jedné miliardy eur do vytvoření prvního slovenského luxusního elektromobilu. Díky tomu vznikne na Slovensku téměř 700 nových pracovních míst.  

Na vzestupu jsou také odvětví informačních technologií, high-tech či větrných elektráren.    

 

Polsko 
Zprávy z Polska jsou spíše smíšené a vývoji nepomohla ani situace týkající se války na Ukrajině nebo komplikované vztahy se zbytkem evropských zemí.  
Ve skutečnosti tempo růstu HDP, které v roce 2022 vzrostlo o 4,9 %, v roce 2023 činí sotva 0,5 %. Polský vývoz se však od roku 2022 zvýšil o více než 19 % a dovoz o 22 %. Investice vzrostly o 4,6 %. Co se týče míry nezaměstnanosti, ta se svými 2,8 % v roce 2023 představuje v Evropě, kde se nezaměstnanost pohybuje kolem 6 %, jednu z nejnižších hodnot.   
Na polském trhu práce probíhají v letošním roce legislativní změny, které iniciovala vláda, včetně regulace a zvýšení minimální mzdy a pobídky k větší finanční transparentnosti zaměstnavatelů.  
Aktuální otázky z pohledu investic se týkají obnovy sousední Ukrajiny, i když otázka finančních prostředků je stále nejasná. Kromě toho se hodně investuje do zelené energetiky, elektromobility, mikroprocesorů a automobilového průmyslu. Významným investorem v Polsku je společnost Danone, která ve svém oboru vytváří pracovní místa a konkurenci. 

 

Maďarsko 

I v Maďarsku je situace obtížná, a to z důvodu až dvojnásobného deficitu, vysoké inflace a velmi vysoké úrokové sazby. Sankce uvalené Bruselem a důsledky války na Ukrajině ale nezabránily Maďarsku v růstu, který je nad evropskou hodnotou.  

Pro rok 2023 vláda očekává hospodářský růst ve výši 1,5 %. Podle jiných zdrojů tento růst nepřesáhne 0,5 %. 

Inflace od ledna do března 2023 činí 25 % a ziskovými odvětvími jsou: doprava / pojišťovnictví / bankovnictví / energetika / spotřební zboží. Dobrou zprávou je, že Evropa oznámila, že bude moci Maďarsku opět poskytnout finanční prostředky, i když podrobnosti zatím nejsou jasné. Vláda nakonec musela přizpůsobit své rozpočtové plány nové ekonomické realitě země a vysoké inflaci. 

Pokud jde o investice, je nejvíce viditelná společnost Schneider Electric s částkou 40 milionů eur, 4 továrnami na různých místech, více než 2 000 pracovních míst v zemi a zastoupením rostoucím již od roku 1991. Společnost Schneider investovala také do vytvoření HUBu a zaměřuje se na uhlíkově neutrální investice. V neposlední řadě se Maďarsko těšilo i z korejských investic ve výši 2,8 miliardy eur a jedním z největších investorů s podílem téměř 30 % stále zůstává Německo. 

 

Rumunsko  

V letošním roce činí tempo růstu 2,5 %. Míra inflace je 14,5 % a očekává se, že do konce roku klesne na 7 %. Pokud jde o trh práce, je míra nezaměstnanosti stabilní na úrovni 5,5 %, což je beze změny oproti konci března 2022, kdy činila 5,6 %. Očekává se, že mzdy vzrostou do konce roku 2023 přibližně o 10 %. Podle místních podnikatelů mají firmy v ekonomiku důvěru a pro své podnikání očekávají dobré výnosy a zisky.  

Odvětvím, které přitahuje nejvíce investic, vytváří pracovní místa a finanční prostředky, je energetika. 

 

Česká republika 

Vláda České republiky potvrdila pro rok 2022 růst ve výši 2.5 %, nicméně předpokládá, že rok 2023 bude obtížnější a ČNB se pro první čtvrtletí stále obává rizika recese. Tempo růstu HDP pro rok 2023 se předpokládá ve výši -0,3 % až -0,5 %. Nezaměstnanost zůstává velmi nízká, podle evropských statistik činí 2,3 % a podle českého úřadu práce 3,7 %. 

Mzdy oproti předkrizovému období jsou mnohem nižší a tlak na jejich růst je citelný.  

Navíc česká koruna vůči euru stále posiluje, v roce 2022 to bylo 24,5 Kč za 1 euro, v současnosti se pohybuje kolem 23,5 Kč/1 euro. To podnikům ztěžuje vývoz, ale usnadňuje dovoz. Sazba ČNB je 7 % a na této úrovni zůstane i během roku 2023. 

investice, i když jsou obtížnější, zůstávají vysoké, zejména v oblasti strojírenství a polovodičů.  

Na mezinárodní úrovni minulý měsíc navštívila česká delegace Tchaj-wan s cílem navázat mezi oběma zeměmi partnerství, které by České republice pomohlo recyklovat elektrické baterie a přejít od spalovacích motorů k elektrickým. Tento politický pakt je logický, protože od loňského roku se obchod mezi Českou republikou a Tchaj-wanem zvýšil o 20 %. 

Škoda Transportation zdvojnásobila výrobu v Plzni, přestože má skutečný nedostatek pracovních sil. Česká republika se také setkala se zástupci Vietnamu s výhledem na posílení partnerství mezi oběma zeměmi.  

A samozřejmě nové české plány v oblasti jaderné energetiky vyvolávají otázku, kdo se projektu ujme, zda Francouzi s EDF, Američané, kteří jsou v této oblasti již dobře etablováni, nebo Jižní Korea. 

 

Srbsko  

Stručně řečeno, problémy jsou stejné jako v jiných zemích a rizika jsou podobná. Finanční potřeby a veřejný dluh vyvolávají debaty a nutnost změn v oblasti globální hospodářské politiky země. Tempo růstu HDP se pohybuje mezi 2 a 3 %, investice jsou stále hlavně německé a americké, i když se prosazuje i Čína. 

Oblíbeným odvětvím pro investice v Srbsku jsou přírodní vědy, včetně velmi rozsáhlého projektu výzkumného ústavu, který je náročný jak z hlediska stavebního, tak technologického. Klíčovým odvětvím je samozřejmě energetika, jako všude, zejména proto, že Srbsko stále využívá uhlí a plyn. Nové projekty, pokud jde o energetická zařízení, se připravují v Severní Makedonii a země prochází novými debatami ohledně veřejné elektrické sítě. Na vzestupu je také automobilový sektor, kde vzniká srbský elektromobil podobný Renaultu C3 nebo Pandě. 

 

 

Sdílet tuto stránku Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin